kwietnia 28, 2017

Sekcja Tenisa Stołowego 1952 – 1970


Sekcja tenisa stołowego w Zrzeszeniu Sportowym "Gwardia" powstała w 1952 roku. Początkowo działalność ograniczała się wyłącznie do rozgrywek towarzyskich. Głównym organizatorem sekcji i zarazem pierwszym jej trenerem był Rajmund Ferencz, który potrafił zgromadzić sympatyków tej dyscypliny, w osobach F. Cywińskiego, J. Klimaszewskiego i J. Michalaka. W 1953 roku tenisiści rozpoczęli działalność wyczynową już na serio, startując ze zmiennym szczęściem w A - klasie. W 1954 roku gwardziści osiągnęli swój pierwszy sukces, zdobywając mistrzostwo Zielonej Góry. W rozgrywkach wojewódzkich Bożena Ferencz wywalczyła III - miejsce, natomiast w grze mieszanej wraz z bratem Rajmundem, zdobyli mistrzostwo.

W tym okresie czołowymi zawodnikami „Gwardii” byli: J. Klimaszewski / grający trener oraz kierownik sekcji /, Wł. Tracz, J. Gorlewski, A. Sowiński, Zb. Miński, S. Janecki, J. Michalak, Z. Rucińska, Z. Przybyła, E. Borkowska.


Rok 1955 - Mistrzostwa województwa zielonogórskiego - Zespół "Gwardii", stoją od lewej: Seweryn Janecki, Władysław Tracz z żoną i dziećmi, Jerzy Gorlewski i Andrzej Sowiński.


W latach 1955-1957 „Gwardia” zdobywała mistrzostwo województwa i obok „Warty” Gorzów, była najsilniejszym zespołem w województwie zielonogórskim.

W latach 1953, 1955 oraz 1956, indywidualne mistrzostwo zdobywał Zdzisław Przybyła, natomiast Jerzy Michalak w 1961 roku. W następnym okresie zawodnicy "Gwardii" odnosili wiele sukcesów, do których przyczynili się tacy zawodnicy jak J. Klimaszewski, Zb. Miński i Z. Rucińska. Od 1960 roku zespołem opiekuje się trener - zawodnik J. Klimaszewski.

W 1967 roku zespół w składzie: Bielecki, Kosowicz, Michalak, Miński i siostry Rucińskie, awansował po komplecie zwycięstw w „okręgówce”, do ligi międzywojewódzkiej. Siostry Rucińskie zajmują w tym okresie czołowe miejsca na listach rankingowych w Polsce, natomiast K. Kosowicz sięga po znaczące sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe, w rywalizacji niepełnosprawnych. W końcowych latach istnienia sekcji zajęcia prowadził Józef Malski.


Czołowi zawodnicy "Gwardii" Zielona Góra - Seweryn Janecki i Władysław Tracz w czasie treningu.

Sezon 1968 kończy się kolejnymi sukcesami K. Kosowicza - Im. w Mistrzostwach Polski Głuchych i udział w Olimpiadzie Głuchych w Belgradzie. Sekcja zajmuje 8 miejsce w lidze międzywojewódzkiej. Miejsce to zostało ponownie uzyskane w 1969 roku.

Niestety na skutek trudności finansowych i nie tylko, 21.10.1970 roku uchwałą Prezydium Zarządu Klubu sekcja została rozwiązana, a najlepsi zawodnicy przeszli do innych klubów. Była to decyzja niezrozumiała, ponieważ sekcja chociaż nie była liczna, to jednak odnosiła wartościowe sukcesy.



Janusz Marciniak
Copyright © ZKS Gwardia historia , Blogger