Od lewej -Jerzy Zarzycki, tr Ryszard Sadurski |
W tym samym roku na Mistrzostwach krajów demokracji ludowej w Pilźnie wyrównał rekord Polski juniorów w karabinie standard 3x20 z wynikiem 569 pkt i zdobył srebrny medal. Bezpośrednio po tych zawodach Zarzycki rozpoczął studia we Wrocławiu, na Akademii Wychowania Fizycznego, na kierunku strzelectwo, który akurat został stworzony na tej uczelni, w oparciu o sekcję Śląska Wrocław i jej najlepszych trenerów. Rozpoczęcie studiów i cel zostania dobrym trenerem, wpłynął na zakończenie systematycznego uprawiania strzelectwa, a profesjonalne studiowanie. Już w 1973 roku, w trakcie studiów rozpoczął pracę instruktora strzelectwa. W 1975 roku zakończył studia z wyróżnieniem i otrzymał uprawnienia trenera strzelectwa II klasy. Wobec braku ofert na pracę w Gwardii Zielona Góra przyjął ofertę Zawiszy i przez ponad 5 lat szkolił pistoleciarzy w Bydgoszczy. Z pod jego ręki wyszedł Mistrz Świata w pistolecie szybkostrzelnym Adam Kaczmarek i znakomity trener Wojciech Kulmatycki. W 1980 roku, dzięki inicjatywie Zbigniewa Pierożka został zatrudniony w Gwardii Zielona Góra i zajął się szkoleniem zawodników broni krótkiej i jednocześnie w PZSS asystentem trenera Kadry Narodowej Kazimierza Kurzawskiego. W międzyczasie podniósł swoje kwalifikacje zawodowe i otrzymał tytuł trenera I klasy. Do 1989 roku wychował wielu znakomitych zawodników. Jego wychowankowie z tego okresu to Paweł Hadrych, Aldona Jaroszewicz, Iwona Mazurkiewicz (Pasek), Monika Świątkowska, Grażyna Klecka, Beata Ładysz, Roman Łaski, Artur Zwolak, Krzysztof Czaja i wielu innych.
W 1989 roku został oddelegowany przez Klub do pracy w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego na stanowisku Szefa Szkolenia PZSS i trenera głównego przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. W tym czasie po raz kolejny podniósł swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywając jako pierwszy w Gwardii Zielona Góra tytuł trenera strzelectwa klasy mistrzowskiej. Zmiany w Polsce i powstanie policji w 1990 roku spowodowały, że pod koniec tego roku musiał wrócić z oddelegowania i zająć się szkoleniem policji. W Klubie rozpoczął współpracę w grupie karabinowej z trenerem Ryszardem Taysnerem. Najwybitniejsi wychowankowie z tego okresu to Michał Zaremba, Łukasz Kisielewski, Piotr Łużyński, Radosław Urbański, Damian Komolka, Agnieszka Łuczak i wielu innych. W roku 2000 stanowisko trenera koordynatora sekcji strzeleckiej obejmuje Ryszard Taysner. Najważniejszą jego decyzją jest zwolnienie najbliższego współpracownika, trenera Jerzego Zarzyckiego, (przy akceptacji Prezesa Klubu Janusza Marciniaka) 02 stycznia 2001 roku. To jest początek osłabienia grupy karabinowej.
W latach 2001 – 2005 Jerzy Zarzycki zajmuje się szkoleniem amatorów i organizacją turniejów strzeleckich dla szkół i mieszkańców miasta, oraz prowadzi zajęcia strzeleckie z przyszłymi ochroniarzami. W 2005 roku wiceprezes Klubu ds. szkoleniowych Jerzy Karwecki doprowadza do powrotu do szkolenia sportowego trenera Jerzego Zarzyckiego. Zarzycki wraca do szkolenia zawodników broni krótkiej, zaczynając od szkolenia grup naborowych. Jeszcze w tym samym roku powstaje wspólna grupa szkoleniowa dwóch trenerów Mieczysława Kubiaka i Jerzego Zarzyckiego. Grupa ta funkcjonuje do dzisiaj i jest główną siłą napędową sekcji strzeleckiej.
Współpraca Kubiaka z Zarzyckim zaowocowała siedmioma medalami Mistrzostw Świata i Europy (Dubicka, Długosz, Patryk Sakowski), oraz na dzień 25 lipiec 2017 aż 108 medalami Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, ale tylko indywidualnymi. W kolejnych latach duet Kubiak – Zarzycki zdobywał na Mistrzostwach Polski następującą ilość medali: 2006 – 6, 2007 – 5, 2008 – 1, 2009 – 4, 2010 – 9, 2011 – 7, 2012 – 11, 2013 – 14, 2014 – 16, 2015 – 10, 2016 – 13, 2017 – 12 medali. Z zestawienia widać, że od 2012 roku grupa szkoleniowa Kubiak – Zarzycki w każdym roku zdobywała ponad 10 medali.
O sile grupy pistoletowej świadczy fakt, że w ostatnich sześciu latach aż 5 razy pistoleciarze Gwardii zdobywali Zespołowe Mistrzostwo Polski w strzelaniach pistoletowych, jedynie w 2015 ulegli Zawiszy Bydgoszcz. Można jednoznacznie stwierdzić, że pistolet Gwardii Zielona Góra jest najmocniejszy w Polsce i to głównie za sprawą grup młodzieżowych.
W latach 2011 – 2015 trener Jerzy Zarzycki pełnił funkcję Członka Zarządu ZKS „Gwardia” i trenera koordynatora sekcji strzeleckiej.
Rok 2017 jest 60 w historii Klubu i 50 Jerzego Zarzyckiego w Gwardii.