lipca 10, 2017

Sekcja judo 1975 – 2001

Założona została w czerwcu 1975r., a prekursorem tej dyscypliny sportu w KS "Gwardia" był instr. judo - Romuald Maliszewski. Działalność sekcji podzielić można na dwa kierunki:
1975-1992 – realizacja szkolenia w Zielonej Górze,
1986-2001 – realizacja szkolenia w Nowej Soli.

W 1992r. zakończono działalność szkoleniową w Zielonej Górze i skoncentrowano ją w Nowej Soli, na bazie SP Nr 8. Nowosolska sekcja funkcjonowała do 2001r. odnosząc szereg wartościowych sukcesów.

Na przestrzeni 25 lat działalności, zajęcia szkoleniowe w sekcji prowadzili:
R. Maliszewski, M. Trębski, E. Pilch, J. Solarek, L. Sierant, T. Augustyniak, S. Araźny, A. Bączykowski (w Nowej Soli) oraz A. Żelechowski.

Do 1980r. treningi odbywały się głównie w małej salce, sytuowanej przy hali sportowej. Niestety sala gimnastyczna zarezerwowana była dla akrobatów i bokserów, natomiast zawodnicy uprawiający judo mogli z niej korzystać w bardzo ograniczonym zakresie. Zapewne był to czynnik, który nie pozwolił na dynamiczny rozwój sekcji, szczególnie w pierwszym okresie działalności. Przełom w zakresie poprawy warunków treningowych nastąpił w 1980r. Klub otrzymał wspaniały prezent od władz miejskich, w postaci hali sportowej przy ul. Urszuli. Do obiektu tego przeniesiono sekcję akrobatyki sportowej oraz judo, zapewniając tym dyscyplinom bardzo dobre warunki szkolenia.

Pierwsze znaczące sukcesy w skali ogólnopolskiej sekcja zanotowała w 1981r. W roku tym wychowanek instr. R. Maliszewskiego - M. Nowaczyński zdobył:

- brązowy medal w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży,
- I miejsce w Mistrzostwach Gwardyjskiego Pionu Sportowego,
- dwa I miejsca w turniejach ogólnopolskich.

Sukcesy te poprzedziły dobre wyniki młodych judoków w zawodach wojewódzkich oraz centralnych, a najwartościowsze rezultaty osiągnęli: Marcińczak i Futryk (1978r.), Tomiak, Brychcy, Augustyniak i Gurgul (1979r.). Jest to bardzo udany sezon dla Tomiaka, który wygrywa zawody ogólnopolskie OTK oraz strefę OSM.

W 1982r. sekcja rozpoczęła szkolenie dziewcząt, które poprowadził instr. L. Sierant. Pierwsze osiągnięcia tej grupy odnotowano w 1985r., w którym Bakiewicz zajęła V m. w OSM, natomiast Sieracka i Słuszniak zademonstrowały dobry poziom w zawodach ogólnopolskich. Ta ostatnia zawodniczka powołana została do szerokiej kadry narodowej juniorek.

Kolejny – 1986r., przyniósł udane starty w zawodach centralnych Sierackiej, Tarutin, Budner, Sądkiewicz oraz Słuszniak. Cztery zawodniczki awansowały do finałów OSM/MPJ.

Można przyjąć, że lata 1985-1986 były przełomowymi dla sekcji. Z pracy odszedł instr. R. Maliszewski, natomiast tr. J. Solarek pozostał w klubie jedynie na ¼ etatu. W 1986r. zakończył pracę szkoleniową z dziewczętami instr. L. Sierant i sytuacja stała się bardzo trudna dla tej dyscypliny sportu w Zielonej Górze.

Zarząd klubu podjął uchwałę, o przejęciu od Szkolnego Związku Sportowego sekcji judo w Nowej Soli, która miała być rozwiązana w 1986r. Nawiązano współpracę z tr. A. Bączykowskim, doskonałym szkoleniowcem oraz wielkim pasjonatem tej dyscypliny. Była to korzystna dla klubu decyzja, ponieważ młodzież Nowej Soli okazała się szczególnie utalentowana i zanotowała w kolejnych latach największe sukcesy w historii sekcji.

Zanim jednak doszło do zakończenia w 1992r. działalności szkoleniowej w Zielonej Górze i skoncentrowaniu jej wyłącznie w Nowej Soli, w sekcji zielonogórskiej – po 1985r., zajęcia treningowe prowadzili: T. Augustyniak (85-88), S. Araźny (86-87), J. Solarek (do 89) oraz A. Żelechowski (88-91).

W 1991r. podjęto próbę utrzymania szkolenia w oparciu o SP Nr 18. Z uwagi jednak na małe zainteresowanie młodzieży, inicjatywa byłych zawodników – A. Brychcego i A. Mierkiewicza zakończyła się niepowodzeniem.

Tak w ogólnym zarysie przebiegała działalność zielonogórskiej sekcji judo, ale najważniejsze dokonania miały dopiero nastąpić, za sprawą tr. A. Bączykowskiego oraz jego wychowanków z Nowej Soli.

Szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Zielonej Górze nie rozwinęła się ta dyscyplina, mimo stworzenia dobrej bazy treningowej, pozostawia się badaczom zielonogórskiego sportu.

W Nowej Soli wielkim zwolennikiem kontynuowania szkolenia dzieci i młodzieży był dyrektor SP Nr 8 mgr T. Czyżowicz. Nie wyobrażał sobie, aby sekcja funkcjonując do 1986r. w strukturach Szkolnego Związku Sportowego, przestała istnieć. Dlatego też wyraził zgodę na bezpłatne użytkowanie szkolnego obiektu przez sekcję włączoną do KS „Gwardia”.

Zajęcia prowadzone były przez tr. A. Bączykowskiego, który swoim zaangażowaniem oraz profesjonalizmem doprowadził zawodników do znaczących sukcesów na matach krajowych i zagranicznych.

Grupa nowosolska w latach dziewięćdziesiątych charakteryzowała się dynamicznym rozwojem, a jej liderem był Remigiusz Ławniczek. W 1991r. Remigiusz wygrał zawody ogólnopolskie i zajął 3 miejsce na Sycylii. Jego koledzy Głowacki i Rosiński dobrze zaprezentowali się eliminacjach strefowych.

Kolejny sezon przyniósł temu utalentowanemu zawodnikowi awans do Kadry Narodowej juniorów oraz brązowy medal w Mistrzostwach Polski. Sukcesy te powtórzył w sezonach 1993 i 1994. Szczególnie udany dla Remigiusza okazał się 1995r. Awansował do reprezentacji na Mistrzostwa Europy Juniorów, oraz wywalczył dwa złote medale w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców. Kulminacja sukcesów nastąpiła w 1996r. Dzięki doskonałej postawie w Mistrzostwach Polski, zawodnik ten zdobył pierwszy - historyczny medal, w kategorii seniorów (brązowy).

Tr. Romual Maliszewski. Założyciel sekcji w 1975r.


Ponadto do bogatej kolekcji sukcesów, dorzucił jeszcze srebro w MP młodzieżowców, oraz II m. w lidze seniorów.

W następnych latach sekcja osiągnęła następujące sukcesy:
- II m. - MP młodzieżowców, III m. - Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży (1997r.),
- III m. x 2 - MP juniorów (1999r.),
- III m. - MP juniorów (2000r.).







Ostatni rok działalności grupy nowosolskiej w ramach ZPKS „Gwardia” Zielona Góra, charakteryzował się startami wąskiej grupy zawodników w kategorii junior. Ustalono, że w młodszych kategoriach zawodnicy reprezentować będą Uczniowski Klub Sportowy.


Remigiusz Ławniczek.
Najbardziej utytułowany zawodnik w historii sekcji judo.

Klub, niestety, ze względów finansowych nie był wstanie prowadzić w Nowej Soli szerokiego szkolenia, skupiając się jedynie na juniorach. Problemy finansowe, przed którymi stanął Zarząd Klubu, a które dotknęły wszystkie sekcje sportowe, stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o zakończeniu w 2001 roku działalności sekcji judo. Zawodnicy zostali przekazani do UKS przy SP Nr 8 oraz udzielono pomocy sprzętowej, mając nadzieję, że dzięki wsparciu władz miejskich, dyscyplina ta będzie się nadal dynamicznie rozwijać w Nowej Soli.





















Janusz Marciniak
Copyright © ZKS Gwardia historia , Blogger