lipca 10, 2017

Sekcja strzelectwa sportowego - prekursorzy.



Według przekazów archiwalnych Zielonogórska Gilda Strzelecka powstała w pierwszą niedzielę po Wielkiej Nocy 1578 roku. Gilda istniała do listopada 1918 roku. Na mocy decyzji Starosty Zielonogórskiego została rozwiązana i już nigdy jej nie reaktywowano. Niewątpliwie było to najstarsze w mieście mieszczańskie stowarzyszenie samorządowe.

Według statutu członkiem Gildy mógł zostać każdy dorosły mężczyzna, mieszkaniec Zielonej Góry, legitymujący się świadectwem "prawego urodzenia" oraz wpisem do komputu mieszczan.

Naczelnym zadaniem Gildy Strzeleckiej było upowszechnienie - jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli - sportu strzeleckiego; wyrobienie umiejętności posługiwania się bronią od łuku i kuszy począwszy a na broni "ognistej" kończąc. Bez wątpienia Gildzie przyświecał cel bardzo praktyczny: przygotować możliwie największą grupę mężczyzn do obrony miasta, miejskich przywilejów i swobód. "Zwierzchności" istnienie takiej paramilitarnej organizacji w mieście nie zawsze było na rękę. Było to siła z którą jednakże każda władza musiała się liczyć. Także w Zielonej Górze.

Począwszy od roku 1585 Gilda Strzelecka organizowała raz w roku zawody o tytuł "króla strzelców" Z biegiem lat impreza ta nabierała charakteru dorocznego festynu ludowego.  Zanim na przełomie  19 i 20 stulecia wybudowano w mieście kompleks strzelniczo - rekreacyjny przy ulicy Strzeleckiej zawody odbywały się gdzieś między obecną ulicą Kupiecką a konkatedrą p.w. św. Jadwigi. Tam bowiem mieściła się siedziba Gildy, zwana z niemiecka "Schuetzenhaus" (Dom Strzelców).

Obiekty przy Strzeleckiej systematycznie rozbudowywano. W latach dwudziestych doszła kręgielnia, amfiteatr, pawilon muzyczny, restauracja. Obok słynnego już "Wagmostawu" w Dolinie Luizy przy Sulechowskiej, było to ulubione miejsce spęedzania wolnego czasu przez mieszkańców Zielonej Góry.

Jerzy Piotr Majchrzak

Copyright © ZKS Gwardia historia , Blogger